Že dolgo je znano, da je putika bolezen preobilja, namreč v davnih časih te bolezni ni mogel dobiti kar vsak, ampak samo tisti, ki so zares dobro jedli in ki so uživali zelo mastno hrano. Prehranjevalne navade so se s časoma spremenile in zato je tudi putika postala veliko bolj razširjena, saj ljudje vsakodnevno uživajo velike količine mastne in predelane hrane, ki škoduje tudi srcu in ožilju.
Nezdrava prehrana privede tudi do drugih bolezni in ne samo putike, saj je današnja hrana zelo procesirana in polna sladkorjev ter umetnih dodatkov, ki na človeško telo zelo slabo vplivajo in tako samo smetijo organizem. Nadležna putika se razširi zlasti v zimskih časih, saj so na mizah in na štantih praznične dobrote, ki kar mamijo in vabijo.
Kaj je pomembno vedeti o putiki?
Zelo pomembno se je zavedati, da je putika bolezen, ki lahko povzroča hude bolečine. Ljudje včasih zaradi putike sploh ne morejo normalno funkcionirati, ker jim okončine tako močno zatečejo, da jih niti ne morejo premikati in tako zaradi bolečine obležijo v postelji. Sama putika spada pod vrsto artritisa, ki pa v večini primerov večkrat prizadene moške kot pa ženske.
Velikokrat je putika povezana tudi z dednostjo in se lahko prenaša iz roda v rod, sploh če oseba ne spremeni pravočasno prehranjevalnih navad.
Povzročitelji putike
Glavna povzročiteljica putike je seveda hrana. Čez čas se telo na vso nesnago v telesu odzove tako, da prične proizvajati kristale, ti pa se pričnejo nabirati v sklepih in tako povzročijo močne bolečine.
Del purinov v telesu in večino tistih, ki jih vanj vnašamo s hitro in predelano hrano, se spreminjajo v sečno kislino, ki jo iz telesa izločajo ledvice in črevesje. Raven sečne kisline v krvi določata količina zaužite hrane, ki je bogata s purini, ter uspešnost ledvic pri izločanju sečne kisline iz telesa.